PROCES
Recyrkulacji
Recykling

Co można poddawać recyklingowi?

Wśród odpadów z gospodarstw domowych do recyklingu szczególnie nadają się:

Recykling mechaniczny

Na czym polega recykling mechaniczny?

W tym rodzaju recyklingu stosuje się głównie mechaniczne metody przetwarzania takie jak rozdział flotacyjny, segregowanie, rozdrabnianie, a w końcowym etapie regranulację w celu uzyskania regranulatu (recyklatu). Tak powstałe granulki można ponownie wykorzystać jako surowiec do wytwarzania nowych wyrobów z tworzyw sztucznych.

Recykling Mechaniczny

Ile razy można powtarzać proces recyklingu mechanicznego?

Proces ten ma swoje ograniczenia i odpadów z tworzyw sztucznych nie można przetwarzać nieskończoną ilość razy. Każdorazowe przeprowadzenie recyklingu prowadzi do powolnego spadku jakości uzyskanego regranulatu (recyklatu) w zakresie parametrów mechanicznych (płynięcie materiału, wytrzymałość itd.) jak i walorów wizualnych co jest istotne dla opakowań, które dodatkowo muszą spełniać wysokie normy do kontaktu z żywnością.

Recykling mechaniczny i chemiczny

Różnica pomiędzy recyklingiem mechanicznym a chemicznym.

Istniejące ograniczenia w powtarzalności stosowania recyklingu mechanicznego prowadzą do downcyclingu. Natomiast dzięki recyklingowi chemicznemu wykorzystujemy zmieszane lub zabrudzone odpady tworzyw sztucznych, które trudno byłoby poddać recyklingowi mechanicznemu. W ten sposób otrzymujemy podstawowe związki, konieczne do produkcji oryginałów tworzyw sztucznych, identyczne jak te produkowane z ropy naftowej czy gazu.

SORTOWANIE

Czy sortowanie odpadów ma sens?

Tak, sortowanie odpadów ma sens i przynosi liczne korzyści dla środowiska i społeczeństwa. 

Oto kilka powodów, dla których sortowanie odpadów jest ważne:

Podsumowując, sortowanie odpadów jest ważnym krokiem w kierunku ochrony środowiska, oszczędzania surowców i zmniejszania negatywnego wpływu odpadów na naszą planetę. Dlatego warto aktywnie uczestniczyć w procesie segregacji odpadów i przestrzegać przepisów dotyczących gospodarki odpadami.

Recykling mechaniczny i chemiczny

Czy śmieciarka segreguje odpady?

Jednym z często powtarzanych błędnych przekonań dotyczących segregacji odpadów jest myślenie, że po selektywnym zebraniu różnych frakcji do odpowiednich pojemników, wszystko i tak zostaje wymieszane w jednym samochodzie śmieciarki. Rzeczywistość jest zdecydowanie inna!
Współczesne pojazdy przeznaczone do odbioru posegregowanych odpadów są wyposażone w przegrody, do których trafiają osobno poszczególne frakcje. Innym rozwiązaniem jest także zbieranie różnych kategorii odpadów za pomocą oddzielnych śmieciarek.

Jeśli jednak zauważysz, że ktoś łamie prawo zabierając odpady jednokomorową śmieciarką, koniecznie zgłoś to do Gminy! Nie bądźmy obojętni na łamanie prawa, zagrażając przy tym środowisku i naszej planecie🌍

Odpady komunalne

Czy odpady budowlane są odpadami komunalnymi?

Odpady budowlane zazwyczaj nie są uważane za odpady komunalne. Odpady komunalne to ogólna kategoria odpadów, które powstają w wyniku codziennych czynności mieszkańców, takich jak odpady domowe, opakowania, resztki jedzenia itp.

Odpady budowlane to materiały i odpady powstające podczas procesów budowlanych, remontów lub rozbiórek. Mogą to być frakcje takie jak: gruz, drewno, metal, ceramika, beton, izolacje itp. Odpady budowlane są zazwyczaj bardziej specyficzne i wymagają oddzielnej obróbki i utylizacji niż odpady komunalne.

W związku z tym odpady budowlane i komunalne powinny być zbierane i przetwarzane osobno. W wielu regionach istnieją specjalne miejsca, na przykład punkty zbiórki odpadów budowlanych, gdzie można oddać te materiały do odpowiedniej utylizacji lub recyklingu.

Warto sprawdzić lokalne przepisy i wytyczne dotyczące segregacji odpadów w swoim regionie, aby dowiedzieć się, jak prawidłowo postępować z odpadami budowlanymi i jakie są dostępne opcje ich utylizacji.

to top
This site is registered on wpml.org as a development site.