24 maja odbyło się kolejne spotkanie roboczej grupy eksperckiej do spraw Gospodarki o obiegu zamkniętym w Ministerstwie Rozwoju. W pracach grupy zajmującej się odpadami, jako ekspert z ramienia Stowarzyszenia uczestniczy Pan Szymon Dziak- Czekan.

Podczas ostatniego spotkania omawiano rozszerzoną odpowiedzialność producenta, jakie działania podjąć aby osiągnąć najlepsze korzyści dla środowiska bez kolejnego obciążania konsumentów. Trwają prace nad stworzeniem systemu zachęt do wykorzystywania przez producentów surowców z recyklingu oraz systemu motywowania konsumentów do selektywnej zbiórki odpadów, poprzez wprowadzanie kaucji depozytowych oraz znaczące zróżnicowanie opłat za odbiór odpadów zmieszanych i prawidłowo posegregowanych.

Działania grupy mają na celu zmienienie polskiego systemu gospodarki z linearnego na cyrkulacyjny, aby stopniowo zmniejszyć zużycie surowców pierwotnych do minimum a zasoby wtórne wykorzystywać maksymalnie długo i w taki sposób, aby powstawało jak najmniej odpadów, a w przyszłości zupełnie je wyeliminować.

to top
This site is registered on wpml.org as a development site.