2 lutego 2017 roku odbyły się targi SOS EXPO, które są największym wydarzeniem

w branży gospodarki odpadami. W wydarzeniu brali udział przedstawiciele Ministerstwa Środowiska, Ministerstwa Rozwoju, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego, Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, Krajowa Izba Gospodarcza, Instytut Gospodarki o Obiegu Zamkniętym, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska

i Gospodarki Wodnej oraz wiele innych.

Głównym tematem całego wydarzenia była Gospodarka o obiegu zamkniętym. Podsekretarz Stanu Sławomir Mazurek przedstawiał przygotowywania polskiej gospodarki do przyjęcia pakietu Komisji Europejskiej nt. GOZ. Omówiono rolę przedsiębiorców i samorządowców w nowym systemie. Przedstawiciele Ministerstwa Rozwoju poruszyli tematykę innowacji, które są konieczne do spełniania wymogów stawianych przez Unię.

Wśród wielu tematów omówiono rolę odpadów przemysłowych i komunalnych, które powinny stać się surowcami wtórnymi. Zastanawiano się nad problematyką cyklicznych wahań popytu oraz problematyką standardów jakości surowców wtórnych, aby były opłacalne do recyklingu. Poruszono również bardzo ważny dla naszego Stowarzyszenia temat przetwarzania odpadów z tworzyw sztucznych na paliwo alternatywne RDF, które jeszcze niedawno było uznawane za rozwiązanie idealne przy planowaniu w gospodarce odpadami, jednak widzimy coraz więcej jego wad i jak zgodnie twierdzą wszyscy eksperci z Instytutu GOZ spalarnie odpadów marnują ogromne ilości surowców, które można wykorzystać ponownie i są zaprzeczeniem idei Gospodarki o obiegu zamkniętym.

to top
This site is registered on wpml.org as a development site.