Stowarzyszenie „Polski Recykling” podczas walnego zgromadzenia członków w Warszawie wyłoniło zarząd na kolejną kadencję. Prezesem organizacji został wybrany jednogłośnie Szymon Dziak – Czekan, stojący na czele SPR od 2015 roku. Na stanowiskach pozostali również wiceprezes Sławomir Pacek (SPDC-PRO-WAY) oraz Mateusz Sówka (PLASTIC SOLUTIONS). Zgodnie zapowiedzieli kontynuację działań na rzecz promocji i popularyzacji recyklingu w Polsce.

Wybrany jednogłośnie na kolejną kadencję prezes podziękował za zaufanie członkom Stowarzyszenia, a w szczególności zarządowi i komisji rewizyjnej, które stale wspierają operacyjnie Stowarzyszenie „Polski Recykling”. „Cieszy mnie pełne poparcie członków największej i najbardziej wpływowej polskiej organizacji zrzeszającej recyklerów dla obranych przez zarząd kierunków pracy na najbliższe lata” – przyznał Szymon Dziak – Czekan. „Mandat zaufania, jakim członkowie darzą cały zarząd, pokazuje, że podjęte działania są skuteczne i potrzebne branży. To bardzo ważne, bo bez zaangażowania firm, nie byłoby silnej reprezentanci sektora. Dziś nasz głos jest obecny w komisjach sejmowych i eksperckich, w mediach i na konferencjach branżowych” – zaznaczył.

Szef SPR zapowiedział kontynuację rozpoczętych projektów, między innymi prac nad nowym systemem ROP w Polsce. „Potrzebujemy jako branża skutecznych i klarownych rozwiązań legislacyjnych oraz urynkowienia odpadów. Ostatnia, dodajmy prowizoryczna, ustawa ROP została z nami 20 lat i skutecznie popsuła polski system gospodarki odpadami. Brak racjonalnego finansowania recyklingu doprowadził wiele zakładów do bankructwa. Teraz piszemy nową historię. Recyklerzy muszą być fundamentem gospodarki odpadami. Dlatego otwieramy się na współpracę z kolejnymi firmami. Zapraszamy zainteresowanych do aplikowania na członka Stowarzyszenia. Im więcej podmiotów branżowych dołączy do naszego grona, tym większe będziemy mieli pole działania. Trzeba się zrzeszyć przed ostatnią prostą na drodze do wdrożenia nowego systemu Rozszerzonej Odpowiedzialności Producentów” – podkreślił. I dodał: „Recykling powinien być opłacalny, recyklat stanowić stały wkład produktów z tworzyw sztucznych, opakowania muszą być łatwe do przerobienia a pozyskane surowce wtórne wykorzystywane w przemyśle. Pozostaniemy przy naszym stanowisku, że dobrze zorganizowany recykling ochroni miejsca pracy w polskich zakładach branżowych, zadba o stan konta mieszkańców i samorządów, wesprze ochronę środowisko. Taka jest nasza misja i nasz cel. To też wielka odpowiedzialność, tym bardziej jako zarząd doceniamy tak silny mandat, jakim obdarzyła nas branża”.

Stowarzyszenie „Polski Recykling” od początku reprezentuje branżę odpadową w trudnych sprawach, wynikających z bezprawnej działalności przedsiębiorców, podszywających się pod recyklerów. „Będziemy nadal wspierać walkę z szarą strefą w gospodarce odpadami” – zapewnia wiceprezes SPR, Sławomir Pacek. „Stoimy przed kolejną zmianą przepisów w procesie dostosowywania polskiego prawa do europejskiego. Czekamy na wprowadzenie nowego systemu ROP i dyrektywy SUP. W zaistniałych okolicznościach, jak przed 2018 rokiem, eskalują działania nieuczciwych przedsiębiorców, którzy nie są recyklerami, ale chcą wykorzystać sytuację i zarobić. Kolejny raz borykamy się z podpaleniami dzikich składowisk śmieci oraz magazynowaniem, poza procedurą, odpadów niebezpiecznych. Tym bardziej, jest nam potrzebne silne i wspólne działanie recyklerów, zrzeszonych w Stowarzyszeniu „Polski Recykling”. Będziemy zjawisko monitorować i współpracować ze służbami w celu zapobiegania podobnym incydentom” – zapewnia.

Walne zgromadzenie członków Stowarzyszenia „Polski Recykling” odbyło się 30 czerwca 2021 r. w Warszawie. Podczas spotkania wybrano również Komisję Rewizyjną na kolejna kadencję, w składzie: Jerzy Kamiński (Reproplast), Szymon Bula (Vivasto), Paweł Kuźma (Stella Pack).

to top
This site is registered on wpml.org as a development site.